facebook

SuperTramp

KOLUMBIA w drodze do EL DORADO

KOLUMBIA w drodze do EL DORADO

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KOLUMBIA – w drodze do EL DORADO

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim programem Magdaleny Charczuk przygotowanym dla BP „Supertramp". Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc

KOLUMBIA to mało znany, egzotyczny kraj, słynący z mitów, magii, karteli narkotykowych, partyzantki, szmaragdów i tajemniczego El Dorado. To ojczyzna zarówno Gabriela G. Marqueza, Shakiry, Botera, jak i Pablo Escobara. To kraj sprzeczności i kontrastów! Nazwa kraju upamiętnia Krzysztofa Kolumba, choć słynny podróżnik nigdy nie dotarł na te tereny. To kraina bardzo zróżnicowana zarówno geograficznie, jak i pod względem bogactwa flory i fauny. Znaleźć tu można górskie tereny wysokich Andów, rozległe połacie dżunglowe graniczące z peruwiańską i brazylijską Amazonką, oraz wenezuelską Orinoco, a także przyjazne wybrzeże Pacyfiku na zachodzie i cudowne karaibskie plaże na północy. Niezwykle ciekawa jest też tutejsza ludność, z licznymi rdzennymi grupami etnicznymi, które zachowały swoją tożsamość. Warto odwiedzić ten kraj, aby skonfrontować przesądy i uprzedzenia, narosłe przez lata, z aktualną rzeczywistością! Warto przekonać się, że Kolumbia w ostatnich latach bardzo się zmienia, staje się bezpiecznym, przyjaznym krajem, z niezwykle serdecznymi ludźmi, którzy wierzą w lepszą przyszłość swojej ojczyzny!

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Wylot z Warszawy do Bogoty, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Transfer do hotelu, odpoczynek. Nocleg w Bogocie.
2 DZIEŃ – Bogota
Zwiedzanie Bogoty – stolicy kraju założonej w roku 1538 przez Gonzalo Jimeneza Quesada, na wysokości 2600 m. n.p.m. W XVIII w. Bogota stała się stolicą Wicekrólestwa Nowej Granady, a przez to centrum hiszpańskiej władzy kolonialnej w całej Ameryce Południowej. Obecnie jest to gł. ośrodek gospodarczy, finansowy, uniwersytecki i kultury kraju. Zwiedzanie starówki La Candelaria, skupionej wokół Plaza de Bolivar, Muzeum Złota (3 $) – prezentującego 34 tyś. eksponatów, reprezentujących najważniejsze prekolumbijskie kultury tej części kontynentu, oraz Muzeum Botero (3 $) – najsłynniejszego rzeźbiarza i malarza kolumbijskiego. Nocleg.
3 DZIEŃ - Zona Cafetera
Przejazd do małej, urokliwej miejscowości Salento, w samym centrum regionu słynącego z produkcji kolumbijskiej kawy – Zona Cafetera - uznawanej za najlepszą na świecie! Popołudniowa wizyta na lokalnej plantacji kawy, połączona z degustacją i możliwością zakupów prosto od producenta (5 $). Nocleg.
4 DZIEŃ – Dolina Cocora
Całodzienna wycieczka do Doliny Cocora (6 $), znajdującej się w Parku Narodowym Los Nevados. Dolina słynie z charakterystycznego gatunku drzewa – palmy woskowej, która jest nie tylko najwyższą palmą świata (60 m!), ale także narodowym drzewem Kolumbii. Liście palmy mają ok. 2m, a jej pień pokryty jest woskiem. Przez lata, z palmy pozyskiwano drewno, a jej owocami karmiono bydło (obecnie pod ochroną). Nocleg.
5 DZIEŃ –Cali
Wcześnie rano wyjazd do Cali – trzeciego pod względem wielkości miasta Kolumbii, słynącego z gorącego klimatu, przemysłu cukrowego, życzliwych mieszkańców, a także jednego z największych gangów narkotykowych – wszak to kraj skrajności (!) oraz salsy – kolumbijska odmiana to mieszanka kubańsko-portorykańsko-amerykańska. Obecnie salsa to wizytówka miasta, które jest uważane za jej kolumbijską stolicę. Wieczór taneczny w jednym z licznych klubów. Nocleg.
6 DZIEŃ – San Cipriano
Całodzienna wyprawa do San Cipriano – wioski zagubionej w kolumbijskiej dżungli niedaleko wybrzeża Pacyfiku, zamieszkanej głównie przez czarną ludność – potomków niewolników z Afryki. Ostatni odcinek drogi pokonuje się lokalną, bardzo oryginalną drezyną. Wycieczka nad wodospad (5 $), a następnie w ramach odpoczynku, kąpiel w krystalicznie czystej rzece. Powrót na nocleg do Cali.
7 DZIEŃ – Popayán
Przejazd do Popayán – kolonialnego kolumbijskiego miasteczka usytuowanego u podnóża czynnego wulkanu Purace (1760m n.p.m.). Z racji dużej ilości świetnie zachowanych kościołów i bogatej tradycji katolickiej, Popayán to religijna stolica kraju, czego wyrazem są spektakularne obchody Świąt Wielkanocnych. UNESCO dostrzegło także bogactwo gastronomiczne miasta i w 2005 roku przyznało mu tytuł jednej z pięciu kulinarnych stolicy świata. Spacer po starówce, pięknie odrestaurowanej po trzęsieniu ziemi z 1983 r. Nocleg.
8 DZIEŃ – Villa de Leyva
Wcześnie rano wyjazd i całodzienny przejazd do Bogoty, a następnie przejazd piękną wyżynno-górską trasą z sielskimi krajobrazami do Villa de Leyva. Przyjazd w późnych godzinach wieczornych. Nocleg.
9 DZIEŃ – Villa de Leyva i okolice
Villa de Leyva – perełka architektoniczna kraju, w której kręcono film Zorro, a która obecnie jest ulubionym miejscem wypoczynku bogatych mieszkańców Bogoty, mających tutaj wiele pięknych, kolonialnych willi. Wycieczka do najważniejszych atrakcji w okolicy miasteczka: podziwianie wodospadów, jaskiń i spacer po pięknych wąskich, górskich ścieżkach. (15 $). Wieczorny odpoczynek wśród urokliwych uliczek miasteczka, będącego jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych kraju. Nocleg.
10 DZIEŃ - San Gil
Przejazd do San Gil – kolumbijskiej stolicy miłośników adrenaliny! Możliwość raftingu (od 15 $), lotów paralotnią (od 90$), wspinaczki skałkowej (od 30$) czy wycieczki do wnętrza jaskiń (od 50$). Dla zmęczonych lub preferujących spokojniejszy wypoczynek – spacer po parku El Gallineral, który dzięki drzewom porośniętym rośliną zwaną „barbas de viejo” wygląda jak „rodem z powieści Tolkiena”. Możliwość degustacji lokalnego przysmaku - pieczonych mrówek. Nocny przejazd do Mompós.
11 DZIEŃ – Mompós
Mompós – miasto znajdujące się nad najważniejszą rzeką kraju Magdaleną, którego starówka wpisana jest na listę UNESCO. Znane jest również z filigranów, czyli precyzyjnej techniki wykonywania biżuterii z cienkich, przede wszystkim srebrnych drucików, łączonych w misterne desenie. Spacer po pięknym mieście zbudowanym głównie z białych, kolonialnych domów z charakterystycznymi metalowymi kratami w oknach, masywnymi drzwiami i malowniczymi dziedzińcami. Popołudniowy odpoczynek lub fakultatywnie 3-godzinna wycieczka łodzią po rzece Magdalenie, podziwianie lokalnej flory i fauny (między innymi iguany, małpy oraz bardzo różnorodne, egzotyczne ptactwo). Nocleg.
12 DZIEŃ – Santa Marta
Przejazd do Santa Marta. Odpoczynek, odprawa przed trekingiem. Osoby nie uczestniczące w trekingu mają możliwość odpoczynku w Santa Marta – plażowanie. Nocleg.
13, 14, 15, 16 DZIEŃ
Treking do Ciudad Perdida
- Zaginionego Miasta śladami Lary Croft i Indiany Jonesa (ok. 350 $).
Jedno z największych prekolumbijskich miast odkrytych na terenach obydwu Ameryk. Zaginione Miasto zostało wzniesione przez Indian Tayrona najprawdopodobniej wcześniej niż słynne Machu Picchu w Peru (!), na północno-zachodnich zboczach gór Sierra Nevada de Santa Marta. Odkryte ponownie w 1975 roku, przez rabusiów okradających prekolumbijskie groby. Konflikt zbrojny między siłami rządowymi, a partyzantami, w czasie którego, porośnięte lasami góry Sierra Nevada de Santa Marta, stanowiły doskonałą kryjówkę dla rebeliantów i handlarzy narkotyków powodowały, że zapuszczanie się w te rejony, nie należało do najbezpieczniejszych.
W ostatnich latach sytuacja polityczna uległa wyraźnej poprawie, stąd bez obaw, z miejscowym przewodnikiem, można się udać na 4-dniowy treking, do miasta położonego na 169 tarasach wykutych w skałach, przeciętego siecią wybrukowanych ulic oraz kilkoma niewielkimi placami. Droga do Zaginionego Miasta jest wymagająca! Trzeba pokonać pieszo 44 kilometry, a na trasie zmagać się z gęstą dżunglą i rwącymi strumieniami. Od brzegu rzeki Buritaca, aż do samego stanowiska archeologicznego, prowadzą 1263 kamienne stopnie. Jednak na pewno warto zdobyć się na ten wysiłek. Można poczuć się jak sam Indiana Jones, a u kresu czeka nagroda! - Zaginione Miasto, którego tylko niewielka część została odkryta i zbadana przez archeologów. Ostatniego dnia trekkingu, w czasie powrotu w kierunku Santa Marta, przejazd do Parku Tayrona. Nocleg.
17 DZIEŃ – Narodowy Park Tayrona – plażowanie.
Na koniec ekscytującej, ale jednak wymagającej wyprawy zasłużony wypoczynek. Wizyta w Narodowym Parku Tayrona (20$). – skupiającym otoczone dżunglowym lasem, ocienione palmami kokosowymi, jedne z najpiękniejszych plaż w Kolumbii! Nie tylko Kolumbii! :) Ta, znajdująca się na Cabo de San Juan, znalazła się na liście 10 najpiękniejszych plaż na świecie! Odpoczynek, możliwość: plażowania, nurkowania i spacerów po tropikalnym lesie.
18 DZIEŃ – Park Tayrona
Dalszy odpoczynek na karaibskich plażach. W południe powrót do Santa Marta, a następnie przejazd do Cartageny. Nocleg.
19 DZIEŃ – Cartagena
Zwiedzanie najbardziej fascynującego miasta w Kolumbii. Kartagina to drugi, co do wielkości port w kraju, oraz ważny ośrodek przemysłowy. Pomimo to, Stare Miasto – wpisane na listę UNESCO - urzeka nadal wąskimi, krętymi uliczkami, pałacami, kościołami, klasztorami, placami i dużymi rezydencjami. To właśnie tu, można poczuć prawdziwie karaibską atmosferę. Spacer po starówce otoczonej Las Murallas, czyli grubymi murami obronnymi. Możliwość zakupu biżuterii z kolumbijskimi szmaragdami. Nocna, pożegnalna impreza, w jednym z licznych kartagińskich klubów muzycznych.
20 DZIEŃ – Powrót
Poranny przelot Cartagena - Bogota (lub inny port lotniczy Am. Pd.), a następnie dalej do Polski (przez jeden z portów europejskich).
21 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.


*  W powyższym programie mogą nastąpić zmiany – w zależności, np. od rozkładów jazdy lokalnej komunikacji i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty biletów wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                  

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2018-04-20 2018-05-09 7800 zł +900 USD lista rezerwowa Zamknięte
2018-11-23 2018-12-13 7800 PLN + 900 USD 2 wolne miejsca Zamknięte
2019-04-22 2019-05-12 7800 PLN + 900 USD Zamknięte
2019-11-08 2019-11-28 7800 PLN + 900 USD lista rezerwowa Zamknięte
2020-04-17 2020-05-07 7800 PLN + 900 USD Zamknięte
2020-07-24 2020-08-13 7800 PLN + 900 USD Zamknięte
2020-11-06 2020-11-26 7800 PLN + 900 USD Złóż zapytanie
2021-04-16 2021-05-06 7800 zł + 900 USD Złóż zapytanie
2021-07-16 2021-08-05 7800 zł + 900 USD Złóż zapytanie
2021-11-05 2021-11-25 7800 zł + 900 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota,
- ubezpieczenie NNW i KL 30 000 EURO
- przeloty Warszawa - Bogota – Warszawa,  Cartagena -  Bogota wraz z wszelkimi opłatami,
- transport na miejscu jak w programie: autobusy, minibusy, pociągi, transfery z i na lotnisko itp.
- noclegi: hostele/guest house’y, (pokoje 2 lub 3 osobowe, w parkach np. w Parku Tyrona czy Ciudad Perdida, sale wieloosobowe, hamaki);

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie, bilety wstępów (orientacyjne ceny podano w programie), własne wydatki (min. 650 USD)
+ ew. fakultety 

DODATKOWE INFORMACJE
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny, żółta febra,  profilaktyka antymalaryczna.
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem; info@supertramp.pl lub telefonicznie.
 - grupa do 11 osób.
-  paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.

Galeria