facebook

SuperTramp

MADAGASKAR - Wyprawa na Ósmy Kontynent

MADAGASKAR - Wyprawa na Ósmy Kontynent

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program


MADAGASKARWyprawa na Ósmy Kontynent.

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim programem Oli Bednarskiej przygotowanym dla  BP "Supertramp". Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.


 Szukasz prawdziwej przygody w najdalszych zakamarkach świata? Nie straszne Ci trudy podróży, wyboiste drogi i biwaki pod tropikalnym niebem? Jesteś otwarty na ludzi i masz w sobie żyłkę odkrywcy? Być może ten program jest właśnie tym, czego szukasz. Pomóż nam przetrzeć szlaki, zostań Uczestnikiem pierwszej wyprawy Supertrampa na Madagaskar!
Na czym polegają wyprawy typu „camping”?
Głównym założeniem tego typu wypraw jest przeżycie prawdziwej przygody z dala od utartych, turystycznych szlaków, w niezapomnianych i często trudno dostępnych miejscach. Na tej wyprawie mamy 2 opcje, opcja „A” hotelowo/bungalowowa, lub opcja „B” - namiotowa. OPCJA „A”: tam gdzie to możliwe, śpimy w hotelach turystycznych lub bungalowach, natomiast na spływie i podczas trekingu (zob. program) w namiotach dostarczanych przez naszego lokalnego kontrahenta. OPCJA „B”: daje Uczestnikom możliwość obniżenia nieco kosztów wyprawy i bliższego obcowania z naturą. Wybierając tę opcję, większość noclegów spędzimy pod własnymi, przywiezionymi z Polski, namiotami (zob. program, alternatywnie można wypożyczyć namiot na miejscu). Dzięki temu ograniczamy koszty noclegów jednocześnie obcując z afrykańską przyrodą, największym skarbem kontynentu, tak blisko jak to tylko możliwe.
 Program został napisany tak, aby do minimum ograniczyć czas spędzany w dużych aglomeracjach miejskich, skupiając się na wsiach i małych miejscowościach. Tam, gdzie jest to możliwe będziemy korzystać z komunikacji publicznej, a wszystko to dlatego by być jak najbliżej ludzi, ich tradycji i kultury.
Dlaczego Madagaskar?
Madagaskar to miejsce wyjątkowe. Nazywany jest przez specjalistów zagubionym, ósmym kontynentem. Jest całością osobną, niezwiązaną z resztą świata, czymś w skali globu zupełnie wyjątkowym i nieprzystającym do niczego, co poza nim. Unikatowość Madagaskaru jest wielopoziomowa. W pierwszej kolejności jest to unikatowość fauny i flory, która ewoluowała tu własnymi ścieżkami przez dziesiątki milionów lat w całkowitym oderwaniu od reszty planety. 2/3 gatunków roślin i zwierząt występujących na Madagaskarze to gatunki endemiczne, można je zobaczyć, dotknąć i sfotografować tylko tam. Do najsłynniejszych należą lemury (małpiatki, około 80 żyjących gatunków), kameleony (70% wszystkich znanych gatunków kameleonów na świecie występuje wyłącznie na Madagaskarze) i baobaby (6 na 8 znanych gatunków baobabów wyewoluowało właśnie na Madagaskarze), ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Przyrodniczych dziwów jest na Madagaskarze znacznie więcej, a naukowcy szacują, że nie skatalogowano nawet połowy z nich. Kolejnym czynnikiem wyróżniającym Madagaskar jest niezwykłe ukształtowanie terenu i ogromna różnorodność krajobrazu. Jest tu po prostu wszystko: gęste lasy deszczowe, busz i pustynie, góry i kaniony, jeziora, turkusowe morze i białe plaże oraz formacje skalne niespotykane nigdzie indziej na świecie (Tsingy). To prawdziwy raj dla miłośników przyrody, ale nie tylko! Kultura mieszkańców Madagaskaru jest równie niezwykła i unikatowa jak przyroda wyspy. Stanowią oni niezwykłą afrykańsko-azjatycką mieszankę etniczną, kultywującą tradycje wywodzące się zarówno z głębokiej Azji (ekshumacja przodków, obsesja na punkcie ryżu, który jedzą 3 razy dziennie i uprawiają na sposób tarasowy itp.) jak i Afryki (krów jest ponoć na Madagaskarze więcej niż ludzi, podobnie jak na Czarnym Lądzie krowa jest tu synonimem bogactwa i pozycji społecznej).

PROGRAM:

OPCJA „A” – droższa: większość noclegów w hotelach klasy turystycznej i/ lub bungalowach. Noclegi w wynajętych na miejscu namiotach tylko podczas spływu i trekingu (zob. szczegóły w programie).
OPCJA „B” – podstawowa: większość noclegów na polach namiotowych, pod własnym, przywiezionym z Polski namiotem (istnieje możliwość wynajęcia namiotu na miejscu za dopłatą od 20 Euro za cały wyjazd – PROSIMY O KONTAKT Z BIUREM SUPERTRAMP). Pozostałe noclegi w hotelach klasy turystycznej (zob. szczegóły w programie).

1 Dzień 
Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie. Przelot Warszawa –  Antananarivo z przesiadką.
NOCLEG: Hotel klasy turystycznej (OPCJA A i B)

2 Dzień 
Odpoczynek i zwiedzanie Antananarivo.
NOCLEG: Hotel klasy turystycznej (OPCJA A i B)

3 Dzień
Całodzienny przejazd taxi brousse (minibus funkcjonujący jak autobus publiczny, podstawa transportu publicznego na wyspie) do miejscowości Miandrivazo.
NOCLEGI: Hotel klasy turystycznej (OPCJA A i B)

4-6 Dzień
Rozpoczynamy trzydniowy spływ rzeką Tsiribihina (czyt. Tsiribina) lokalnymi łódeczkami typu canoe zwanymi tu pirogue (czyt. pirog), wydrążonymi w jednym pniu drzewa. Po drodze wspaniałe widoki i pierwsze zetknięcie z dziką i różnorodną przyrodą Madagaskaru. Możliwe pierwsze spotkanie z lemurami, duże szanse na stanięcie oko w oko z pokaźnymi krokodylami. Odwiedzimy także lokalne wioski rybackie nad brzegiem rzeki. Ostatniego dnia dotrzemy do urokliwego miasteczka Belo sur Tsiribihina.
2 PIERWSZE NOCLEGI NA SPŁYWIE: OPCJA A i B, nocleg typu biwak. Uwaga! Całkowity brak infrastruktury. Noclegi pod namiotami na dziko, pod osłoną gwiazd i ogniska.
NOCLEG W BELO SUR TSIRIBIHINA: OPCJA A i B, hotel klasy turystycznej.
 
7 Dzień
Wcześnie rano przejazd wynajętymi jeepami do rezerwatu Tsingy de Bemaraha, jednego z najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi. Tsingy (czyt. tsingi) to nadzwyczajne, wapienne formacje, występujące tylko na Madagaskarze (wstęp ok. 30 Euro). To prawdziwy, potężny las ostrych jak brzytwa, skalnych iglic, arcydzieło erozji, wiatru i deszczu liczący sobie ponad 80 milionów lat. Po południu krótki trekking po tzw. Petits Tsingy (małe tsingi).
NOCLEG: OPCJA A: Bungalowy. OPCJA B: pole namiotowe, nocleg pod własnym namiotem.

8 Dzień
Całodzienny trekking po tzw. Grands Tsingy (duże tsingi). Wyposażeni w uprzęże i ekspresy wspinaczkowe (wypożyczane na miejscu, nie są wymagane żadne umiejętności wspinaczkowe, lęk wysokości może być jednak przeszkodą) będziemy eksplorować skalne iglice sięgające tu nawet do 90 metrów. W pełni ubezpieczone szlaki turystyczne zostały przygotowane tak, by umożliwić odwiedzającym poznanie tsingów ze wszystkich stron, od zewnątrz, ale także i od wewnątrz (kilka jaskiń). Dzień pełen emocji, niesamowitych widoków i adrenaliny. Duże szanse na spotkanie lemurów.
NOCLEG: jw

9 Dzień
Wcześnie rano wyruszamy w kierunku Morondavy. Na widowiskowy zachód słońca docieramy na słynną Aleję Baobabów, najbardziej rozpoznawalne miejsce na Madagsakarze. Aleja Baobabów to dzieło przyrody, nie człowieka. Najpiękniejsze drzewa Afryki, a może i świata, potężne jak egipskie kolumny, rozrosły się tu naprzeciwko siebie zupełnie samodzielnie, wytyczając w ten sposób zachwycającą drogę, z której korzystają dziś ludzie.
NOCLEG: OPCJA A – hotel klasy turystycznej, OPCJA B – nocleg pod własnym namiotem na polu kempingowym.

10-14 Dzień
Wynajętymi jeepami wyruszamy na eksplorację wybrzeża Madagaskaru. Wyboista, piaszczysta droga poprowadzi nas z Morondavy aż do Ifaty. To wymagający etap, pozwalający jednak na poznanie prawdziwych bezdroży i dzikiego oblicza wyspy. Trudy przejazdów wynagrodzą nam widoki na turkusowe morze oraz stare lasy pełne opasłych baobabów. Po drodze przewidziany jeden dzień wypoczynku na plaży w miejscowości Andavadoaka lub Salary. Fakultatywnie możliwe nurkowanie lub wyprawa w morze na pokładzie tradycyjnej łodzi rybackiej.
Ostatniego dnia dotrzemy do Ifaty, najpopularniejszego kurortu na zachodnim wybrzeżu wyspy. Dla chętnych możliwość odwiedzenia rezerwatu żółwi (20 Euro).
NOCLEGI: OPCJA A – noclegi w hotelach klasy turystycznej, OPCJA B: noclegi na polach namiotowych.

15 Dzień
Czeka nas długi i trudny przejazd lokalnym transportem (ciężarówka + minibus publiczny) na trasie Ifaty – Ranohira. Wertepów całe mnóstwo, ale i widoki zachwycające.
NOCLEG: OPCJA A: Nocleg w hotelu klasy turystycznej, OPCJA B: Nocleg na polu namiotowym.

16 Dzień
Całodzienny trekking po jednym z najpiękniejszych parków narodowych na Madagaskarze – Isalo (wstęp ok. 25 Euro). Czekają nas wspaniałe kaniony, wodospady, góry, gęste lasy oraz lemury w wielu odmianach.
NOCLEG: jw

17 Dzień
Przejazd na trasie Ranohira – Park Narodowy Andringitra.
NOCLEG: OPCJA A i B: pod namiotami na polu kempingowym.

18-20 Dzień
Park Narodowy Andringitra to jeden z najrzadziej odwiedzanych wyspie, tymczasem dający możliwość poznania wspaniałych gór Madagaskaru od środka (wstęp ok. 30 Euro/dzień). Dziś wyruszymy na trzydniowy trekking po parku wśród niezwykłych górskich widoków.
NOCLEGI: OPCJA A i B: biwak pod namiotami

21 Dzień
Przejazd na trasie Park Narodowy Andringitra – Rezerwat Anja.
Prywatny Rezerwat Anja (wstęp ok. 10 Euro) to niezwykły przykład działań lokalnej społeczności na rzecz ochrony przyrody. Został założony przez mieszkańców okolicznej wsi, która obecnie praktycznie utrzymuje się dzięki wpływom z turystki. Z drugiej strony obecne tu licznie lemury z gatunku katta całkowicie przestały się bać człowieka i pozwalają się fotografować nawet z bardzo bliska. W czasie dwugodzinnego trekkingu zobaczymy ponadto liczne kameleony.
Po wizycie w Rezerwacie Anja, przejazd do miasteczka Ambalavao, jednego z najbardziej urokliwych i malowniczych na Madagaskarze. Zwiedzanie miasta: manufaktura papieru czerpanego, wizyta na bazarze, spacer po uliczkach.
NOCLEG: OPCJA A i B: nocleg w hotelu klasy turystycznej.

22 Dzień
O poranku wizyta na największym targu bydła na Madagaskarze, które jest chlubą Ambalavao a następnie przejazd do Anatananarivo (10 godzin).
NOCLEG: OPCJA A i B: nocleg w hotelu klasy turystycznej.

23 Dzień
Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Andasibe. To jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie można eksplorować prawdziwy, nietknięty ludzką ręką pierwotny las deszczowy. PN Andasibe (wstęp ok. 25 Euro + nocny trek ok. 10 Euro) to także jedyne miejsce na świecie, gdzie występuje największy żyjący gatunek lemura Indri (wielkości 5 letniego dziecka), który słynie ze wspaniałych umiejętności wokalnych (jego głos jest słyszalny w odległości nawet 3km) i wspaniałego śpiewu. Przy odrobinie szczęścia usłyszymy śpiewające Indri o zachodzie słońca. Nocą wyruszymy na eksplorację lasu w poszukiwaniu kameleonów i lemurów nocnych.
NOCLEG: OPCJA A: Hotel klasy turystycznej lub bungalow. OPCJA B – nocleg pod własnym namiotem na polu kempingowym.

24 Dzień
6 godzinny trekking po parku narodowym Andasibe, w samym sercu dziewiczej puszczy. Czekają nas bliskie spotkania z różnymi gatunkami lemurów, koncert Indri, wspaniała oraz gęsta i bujna roślinność. Po południu przejazd na tzw. wyspę lemurów (niespodzianka) oraz wizyta w rezerwacie krokodyli.
NOCLEG: jw

25 Dzień
Przejazd z PN Andasibe do Anatananarivo. Zwiedzanie miasta: Pałac Królewski, Pałac Prezydencki, stare miasto i Aleja Niepodległości. Czas wolny.
NOCLEG: OPCJA A i B: hotel klasy turystycznej.

26 Dzień
Wylot z Antananarivo do Nairobi i dalej przelot do Polski z przesiadką w Europie.

27 Dzień
Przylot do Warszawy 

UWAGA: Ponieważ jest to Afryka, czasami nieprzewidywalna, co powoduje konieczność improwizacji na miejscu, w powyższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, wymuszone, np.: zmianami rozkładu jazdy lokalnej komunikacji oraz innymi czynnikami zewnętrznymi (pogoda, sytuacja polityczna, itp.).

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                        


                                                                                                                                                                                        

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2023-07-29 2023-08-24 10900 PLN + 2100 EUR Złóż zapytanie

Informacje praktyczne


ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- Transport na całej trasie: przelot w obie strony, wraz z opłatami, wszystkie przejazdy na miejscu (transport publiczny, wynajęte samochody) oraz łodzie podczas spływu;
- OPCJA A: hotele klasy turystycznej, bądź bungalowy w mniejszych miejscowościach, za wyjątkiem spływu Tsiribihina i trekingu w Andringitra namioty zapewnione na miejscu. Trzeba zabrać jednak śpiwór;
- OPCJA B: pola namiotowe, hotele – zgodnie z programem. Uczestnik zabiera ze sobą namiot z Polski (lub wynajmuje na miejscu 20 Euro/cały pobyt – prosimy o poinformowanie biura o tej opcji), śpiwór, karimata;
- Obowiązkowych przewodników lokalnych;
- Wyżywienie podczas spływu na rzece Tsiribihina oraz podczas trekkingu w Parku Narodowym Andringitra (3 posiłki);
- Opiekę polskiego licencjonowanego pilota Supertrampa;
- Ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

- Wiza: wyrabiana na lotnisku - 35 EUR (wymagane dwa zdjęcia paszportowe);
- Koszty wyżywienia (z wyj. spływu na rzece Tsiribihina oraz podczas trekingu w Parku Narodowym Andringitra.) ok. 10 EUR/ dziennie;
- Bilety wstępów do parków narodowych i rezerwatów przyrody (orientacyjne ceny podane w programie);
- Wydatki natury osobistej;
- Napiwki dla przewodników lokalnych (ok. 30 - 35 EUR);
- Ew. dodatkowe zajęcia fakultatywne (ceny do ustalenia na miejscu).

- Wymagany jest test PCR na 72h przed wylotem oraz test antygenowy po wylądowaniu na miejscu (15 EUR kartą, lub 20 EUR gotówką).

DODATKOWE INFORMACJE:
- Szczepienia nie są obowiązkowe, ale zalecamy: żółtaczka A i B, tężec, błonica;
- Zalecana profilaktyka antymalaryczna;
- Grupa do 12 osób;
- Paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy;
- Szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: supertramp@supertramp.pl  lub  telefonicznie.

 

Galeria