facebook

SuperTramp

NEPAL - treking Jomson-Muktinath Doliną Kali Gandaki

NEPAL - treking Jomson-Muktinath Doliną Kali Gandaki

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim programem BP „Supertramp”.
Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

Treking Jomson-Muktinath to część słynnego treku wokół Annapurny i jedna z najbardziej malowniczych tras w całych Himalajach. Szlak wiedzie doliną Kali Gandaki – najgłębszą doliną świata, położoną pomiędzy himalajskimi ośmiotysięcznikami Dhaulagiri na zachodzie i Annapurną na wschodzie. Obszar znany jest ze starożytnego szlaku handlowego pomiędzy Nepalem a Tybetem oraz majestatycznych wysokich na ponad 5 tysięcy metrów zboczy. W ciągu kilku dni trekingu można podziwiać przepiękne górskie panoramy z widokiem na kilka znanymi ośmiotysięczków, obserwować z bliska codzienne życie nepalskich mieszkańców oraz spotkać świętych mężów – sadhu czy tybetańskich handlarzy. Celem naszej trasy jest Muktinath – jedno ze świętych miast i znany ośrodek hinduskich i buddyjskich pielgrzymek. W miejscowości znajduje się świątynia wiecznego płomienia, który płonie tutaj nieustannie od tysięcy lat. Żeby nie pokonywać tej samej trasy dwa razy, z Muktinath wrócimy samolotem. Z lotu ptaka będziemy podziwiać majestatyczne himalajskie szczyty. Trek Jomson-Muktinath to trasa w zasadzie dla każdego, nie wymaga wysokiej sprawności fizycznej czy specjalistycznego sprzętu wysokogórskiego. Szlag wiedzie na wysokościach około 2500-3700 m n.p.m.
Nepal to przede wszystkim Himalaje, dlatego treking będzie główną atrakcją naszej wyprawy, ale oprócz górskich szczytów będziemy podziwiać prawdziwe nepalskie skanseny,  które przeniosą nas w czasy średniowiecza – drewniane, rzeźbione pagody, starówki miast królewskich. Z kolei w Chitwan Park spotkamy tygrysy, a podczas safari na słoniach będziemy podziwiać nosorożce, krokodyle i wiele innych zwierząt. Pobyt w Nepalu to także okazja do tanich zakupów: paszminowe szale, noże Gurkhów, ręcznie malowane tybetańskie thanki, orientalna złota i srebrna biżuteria, wyroby ze skóry, herbata, przyprawy, rzeźby i inne pamiątki.

Będziemy podróżować w małej grupie (do 11 osób), dzięki czemu lepiej się poznamy i stworzymy przyjacielską, podróżniczą atmosferę. Świetnie znający kraj i jego kulturę pilot-pasjonat sprawi, że pomimo trudów poznawania świata, z plecakiem na plecach, podróżując lokalnymi pociągami i autobusami oraz degustując lokalną żywność (momo lub thali) – pokochacie Nepal.

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie i przelot do Katmandu, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych i, najprawdopodobniej, w Delhi.

2 DZIEŃ
Przylot do stolicy Nepalu (z dużym prawdopodobieństwem, przez Delhi). Zakwaterowanie w hotelu, w centrum turystycznej dzielnicy Thamel, obfitującej w sklepy z pamiątkami i restauracyjki. Rekonesans i nocleg.

3 DZIEŃ
Pokhara: wycieczka łódką po jeziorze Phewa do stojącej na wysepce świątyni Wisznu, czczonego pod postacią dzika, a następnie przejście szlakiem przez las do Stupy Pokoju i klasztoru buddyjskiego; zejście ku tamie na jeziorze; przejazd do wodospadów Dewiego i świątyni Śiwy w jaskini połączonej z wodospadami; wizyta w wiosce uchodźców tybetańskich Taszyling. Ostatnie zakupy przed trekkingiem, załatwianie zezwoleń. Nocleg w Pokharze.

4 DZIEŃ
TREKKING JOMSOM MUKTINATH
Pierwszy dzień trekkingu: Pokhara-Birethanti-Ulleri.
Czas przejazdu 2h, trekking 4h.
Wysokość: 2070 m n.p.m.
Przejazd do Nayapul, skąd rozpoczniemy trekking do Birethanti (1025 m n.p.m.). Przejście bujną, zieloną doliną rzeki Modi; po drodze miniemy wodospad z oczkami wodnymi, zachęcającymi do kąpieli. Dość strome podejście do miejscowości Ulleri (1960 m n.p.m.), wioski zamieszkałej głównie przez Magarów. Nagrodą będzie zapierający dech w piersiach widok szczytów zachodniej Annapurny i Hiunchuli, oraz leżącej poniżej doliny.

5 DZIEŃ
Drugi dzień trekkingu: Ulleri-Ghorepani.
Czas: 5h.
Wysokość: 2850 m n.p.m.
Łagodne podejście wśród pastwisk i pól uprawnych. Szlak wspina się wyżej, wzdłuż kaskadowo płynącej rzeki, przez dębowe i rododendrowe lasy, omijając miejscowość Banthanti (2250 m n.p.m.), i dalej, do Ghorepani (2850 m n.p.m.). Dla chętnych: wejście na Poon Hill (3210 m n.p.m.), jeden z najlepszych punktów widokowych w Himalajach, by zobaczyć imponujący zachód słońca i podziwiać szczyty Annapurny i Dhaulagiri.

6 DZIEŃ
Trzeci dzień trekkingu: Ghorepani-Tatopani.
Czas: 5-6h.
Wysokość: 1190 m n.p.m.
W drodze do Tatopani dość strome zejście do dużej wsi Sikha (1980 m n.p.m.), gdzie możemy uzupełnić zapasy; dalej zejście do wioski Ghar Khola (1400 m n.p.m.). Po przekroczeniu wiszącego mostu nad Kali Gandaki, wspinamy się do Tatopani, którego nazwa, „Nepalska Gorąca Woda”, wywodzi się od tamtejszych gorących źródeł, w
których można wymoczyć zmęczone nogi.

7 DZIEŃ
Czwarty dzień trekkingu: Tatopani-Ghasa.
Czas: 5-6h.
Wysokość: 2110 m n.p.m.
Trasa biegnie teraz doliną Kali Gandaki, między Annapurną i Dhaulagiri, dwoma ośmiotysięcznikami, odległymi od siebie o zaledwie 33 km. Wąwóz uważany jest za najgłębszy na świecie (największa różnica wzniesień między korytem rzeki a szczytami dochodzi do 6800 m). Zamieszkuje go lud Thakalów. Trasa wspina się do miejscowości Dana (1400 m n.p.m.), skąd odbija trudny szlak do bazy, z której w 1950 r. Maurice Herzog zdobył Annapurnę. Trasa trekkingu prowadzi obok pięknego wodospadu Rupse Chahara (1560 m n.p.m.), a następnie coraz bardziej zwężającym się wąwozem, przez 2 wiszące mosty (1620 i 1880 m n.p.m.), i do thakalskiej miejscowości  Ghasa, raju ornitologów.

8 DZIEŃ
Piąty dzień trekkingu: Ghasa-Marpha.
Czas: 5-6h.
Wysokość: 2680 m n.p.m.
Stroma wspinaczka przez las do Lete Khola i Lete (2430 m n.p.m.), skąd rozpościera się wspaniały widok na wschodnią ścianę Dhaulagiri. Wschodnim brzegiem Kali Gandaki dotrzemy do wioski Larjung (2570 m n.p.m.), a następnie do Khobang (2580 m n.p.m.), gdzie znajduje się jeden z licznych tybetańskich klasztorów. Miniemy Tukche (2590 m n.p.m.), jedną z najważniejszych thakalskich wiosek, w której krzyżują się tybetańskie szlaki handlowe. Po długim dniu dotrzemy do miejscowości Marpha (2680 m n.p.m.), znanej z produkcji jabłek i warzyw dla całego regionu.

9 DZIEŃ
Szósty dzień trekkingu: Marpha-Kagbeni.
Czas: 4-5h.
Wysokość: 2810 m n.p.m.
Trasa biegnie skrajem doliny do Jomsom (2713 m n.p.m.), centrum administracyjnego regionu. Dalszy odcinek szlaku słynie z bardzo porywistych wiatrów. Przekroczymy rzekę Panga Khola, by dotrzeć do Ekle Bhatti (ok. 3h), co po nepalsku znaczy „samotny pub”. Po odpoczynku czeka nas łatwa trasa do Kagbeni (ok. 1h), wioski leżącej między dwiema rzekami, u wrót legendarnego Królestwa Mustang, na starożytnym szlaku handlu solą, prowadzącym z Indii do Tybetu (administracyjnie, wieś należy do dystryktu Górny Mustang).

10 DZIEŃ
Siódmy dzień trekkingu: Kagbeni-Muktinath.
Czas: 5-6h.
Wysokość: 3710 m n.p.m.
Po kontroli zezwoleń idziemy dalej w górę rzeki Kali Gandaki; po drodze mnóstwo pięknych miejsc, w których można się zatrzymać i odpocząć. Ścieżka wije się stromo, prowadząc do Khingar (3200 m n.p.m.), a później przez pustynne okolice, pastwiska i strumienie, aż do wioski Jarkot (3500 m n.p.m.). Docieramy do Muktinath (3710 m n.p.m.), miejsca pielgrzymek zarówno hinduistów jak i buddystów. Hindusi nazywają je Mukti Kshetra, co dosłownie oznacza „miejsce zbawienia”. Spotkamy tu zarówno tybetańskich handlarzy, jak i indyjskich sadhu (świętych mężów); zobaczymy świątynie, klasztor oraz źródełko, z którego wydobywa się gaz ziemny, dając wieczny ogień – to magiczne połączenie ziemi, ognia i wody...

11 DZIEŃ
Ósmy dzień trekkingu: Muktinath-Jomsom.
Czas: 5-6h.
Wysokość: 1300 m n.p.m.
Muktinath jest jednym z najważniejszym hinduskich miejsc pielgrzymkowych na świecie, ale również ważnym ośrodkiem buddyzmu. Rano odwiedzimy w Muktinath świątynię Wisznu. Muktikhsetra oznacza dla Hindusów „miejsce wyzwolenia, zbawienia”. Odwiedzimy również buddyjski klasztor. Całe to mistyczne miejsce będziemy podziwiać ze szczytem Dhaulagiri w tle. Powrót do Jomsom.

12 DZIEŃ
Dziewiąty dzień trekkingu: przelot Jomsom-Pokhara.
Elektryzujący, półgodzinny przelot między ogromnymi szczytami Annapurny i Dhaulagiri do Pokhary. Odpoczynek w Pokarze.
Uwaga! Przelot zależy od warunków atmosferycznych i w skrajnych sytuacjach może się opóźnić nawet o kilka dni.

13 DZIEŃ
Wcześnie rano przejazd autobusem, widokową trasą, do Parku Narodowego Chitwan Park. Zakwaterowanie i nocleg w otoczonych zielenią bungalowach Chitwan Park.

14 DZIEŃ
Chitwan Park: o wschodzie słońca spływ wąskimi łódkami rzeką Rapti, połączony z obserwacją licznych ptaków, gawiali, a nawet krokodyli; safari na słoniach (las, łąka, przejście przez rzekę); odwiedziny w tzw. „szkole małych słoni”; spacer po lesie, obserwacja zwierząt i ich tropów (ptaki, małpy, nosorożce, jelenie, a nawet niedźwiedzie i tygrysy); wizyta w „żywym” skansenie – w wiosce plemienia Tharu; wieczorem pokaz tańców folklorystycznych i kolacja nepalska. Nocleg w Chitwan Park.

15 DZIEŃ
Chitwan Park: c.d. programu z poprzedniego dnia, przejazd autobusem z Chitwan Park do stolicy Nepalu. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek.

16 DZIEŃ
Zwiedzanie Katmandu: stupa Buddanath (ok. $3), 36-metrowa budowla, wokół której skupione są liczne klasztory i szkoły, jedno z najważniejszych centrów buddyzmu tybetańskiego (lamaizmu); stupa Swajambunath (ok. $2), z buddyjskim kompleksem świątynno-klasztornym, wspinaczka po 365 stopniach; Plac Durbar w Katmandu (ok. $3); odwiedziny u Kumari, żywej bogini; muzeum (ok. $4). Wieczorem wyjście do The Rum Doodle, restauracji himalaistów. Nocleg w Katmandu.

17 DZIEŃ
Wycieczka lokalnymi autobusami do miast królewskich: Bhaktapur (ok. $10) – średniowieczny „żywy” skansen, z licznymi pagodami i zabytkowymi domostwami o unikalnych „pawich oknach” (Plac Durbar, Plac Garncarzy); Patan (ok. $3) – trzecie z królewskich miast Kotliny Katmandu (Plac Durbar, Złota Świątynia i muzeum (ok. $4)). Zwiedzanie kompleksu Pasupatinath (świątynie i miejsce kremacji, ok. $8). Nocleg w Katmandu.

18 DZIEŃ
Katmandu, zajęcia fakultatywne: przelot samolotem nad koroną Himalajów (ok. $160), skoki na bungee z wiszącego mostu o wysokości 160 m (ok. $90), rafting. Czas wolny, zakupy, nocleg w Katmandu.

19 DZIEŃ
Wylot po południu z Katmandu do Europy, z przesiadką w jednym z azjatyckich portów lotniczych (np. Delhi, Doha).

20 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

   * * *  POZWÓL PORWAĆ SIĘ WICHROM PRZYGODY  * * * 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2023-04-18 2023-05-07 7800 PLN + 800 USD Zamknięte
2023-10-03 2023-10-22 7800 PLN + 800 USD Zamknięte

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- przeloty Warszawa – Kathmandu – Warszawa;
- przelot Jomsom – Pokhara;
- zezwolenia na trekking (Annapurna Conservation Area, “TIMS” Card);
- noclegi: hotele (pokoje 2-3 osobowe), na trasie „lodge”, małe hoteliki rodzinne;
- transport objęty programem (lokalne autobusy, transport lokalny)
- pobyt i zwiedzanie Chitwan National Park (wraz z wyżywieniem)
- opieka polskiego, licencjonowanego pilota;
- opieka licencjonowanego nepalskiego przewodnika na trasie trekingu, tragarze;
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN,  składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT;

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie (z wyjątkiem Chitwan N.P.);
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów;
- zajęcia fakultatywne, ważniejsze ceny podano w nawiasach;
- drobne napiwki dla obsługi trekingu;
- wiza nepalska (30 USD) wyrabiana na granicy oraz opłata wylotowa z Nepalu (w sumie min. 400 USD)

DODATKOWE INFORMACJE:
-   szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny.
-   profilaktyka antymalaryczna /ryzyko zarażenia niewielkie/
-   grupa do 12 osób.
-  paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
-  szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem  info@supertramp.pl lub telefonicznie.

Galeria