facebook

SuperTramp

MEKSYK GWATEMALA HONDURAS SALWADOR BELIZE

MEKSYK GWATEMALA HONDURAS SALWADOR BELIZE

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KLUBOWICZE – zniżka 5 % (od ceny w złotówkach). Plan wyprawy jest autorskim programem Uli Brodowy i Dariusa Jurczuka  przygotowanym dla BP „Supertramp". Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc

„Śladami starożytnych cywilizacji, czyli niezwykła wyprawa od Copanu po Teotihuacan”
Tramping po najciekawszych zakątkach Ameryki Środkowej obejmuje kosmopolityczne Mexico City, nastrojowe, kultywujące tradycję miasteczka Ameryki Środkowej, piękne jeziora, kolorowe targowiska, niezwykłe wulkany oraz starożytne zabytki kultury Majów i Azteków. Tak w błyskawicznym skrócie ujmuje program imprezy jego autorka, Ula Brodowy. Dodatkowo podczas podróży przez Jukatan będzie można zobaczyć jedną z naturalnych studni krasowych  -Cenote.

PROGRAM

1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie i przelot do Mexico City, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Przylot wieczorem, zakwaterowanie i nocleg.
2 DZIEŃ
Zwiedzanie historycznego centrum stolicy Meksyku (Lista UNESCO): główny plac, czyli Zocalo; katedra; ruiny Templo Mayor, Wielkiej Świątyni miasta Azteków; Tenochtitlán, na którego miejscu powstało miasto Meksyk; Pałac Narodowy, ze słynnymi malowidłami Diego Riwiery; muzeum Fridy Khalo – La Casa Azul. Nocny przejazd autobusem do San Cristobal de las Casas, kulturowej stolicy stanu Chiapas, położonej na wysokości 2100 m n.p.m.
3 DZIEŃ
Nad ranem zakwaterowanie. Spacer po urokliwym Starym Mieście; podczas przechadzki zobaczymy: Plac Marcowy; niezwykłą Katedrę z XVI w., z przepięknie zdobioną, kolorową fasadą; kościół Santo Domingo oraz targowisko, na którym można znaleźć wiele ciekawych wyrobów indiańskiego rękodzieła, ale też koszulki z podobizną Emilio Zapaty, przywódcy zapatystów.
4 DZIEŃ
Wycieczka do pobliskich indiańskich wiosek San Juan Chamula i San Lorenzo Zinacanatán, gdzie można zaobserwować niezwykłe przenikanie się chrześcijaństwa z pierwotnymi wierzeniami Indian. Powrót na nocleg do San Cristobal de las Casas.
5 DZIEŃ
Nad ranem przejazd do Panajachel w Gwatemali, nad brzeg powulkanicznego jeziora Atitlan, skąd popłyniemy do San Pedro, jednej z miejscowości nad jeziorem, zamieszkanych przez potomków Majów. Zakwaterowanie. Dla chętnych, relaks w lokalnych gorących źródłach, wypożyczalnia kajaków, itp.
6 DZIEŃ
Rejs od wioski do wioski promami-łódkami, kursującymi po najbardziej malowniczym jeziorze Ameryki Środkowej, położonym w gigantycznej kalderze między trzema wulkanami. Odwiedzimy, m.in., urocze miejscowości Santiago i San Antonio, gdzie można zobaczyć codzienne życie i folklor potomków Majów. Powrót do San Pedro na nocleg.
7 DZIEŃ
Z samego rana udajemy się do Antiguy (Lista UNESCO), odwiedzając po drodze Chichicastenango, niewielką miejscowość, słynącą z kolorowego targowiska. Największą atrakcją tego miejsca są potomkowie Majów, którzy ubrani w tradycyjne stroje sprzedają na straganach żywność oraz wyroby rzemieślnicze i tkackie – można tu kupić po bardzo atrakcyjnych cenach wiele oryginalnych, głównie ręcznie robionych pamiątek. W miasteczku znajduje się także słynny XVII-wieczny kościół Santo Tomas.
* Targ czynny w czwartki i soboty, ewentualnie odwiedzimy go, wracając z Antiguy.
8 DZIEŃ
Czas przeznaczmy na zwiedzanie kolonialnej Antiguy, miasteczka leżącego między trzema wulkanami. Mimo wielokrotnych zniszczeń, spowodowanych przez ich erupcje, Antigua zachowała swój klimat i architekturę. Niegdyś była stolicą hiszpańskich posiadłości kolonialnych, zwaną przez konkwistadorów „Najbardziej Zaszczytnym i Najwierniejszym Miastem św. Jakuba od Rycerzy Gwatemali”. Obecnie miejscowość pełna jest podróżników z całego świata, którzy z przyjemnością spędzają tu kilka dni, a nawet tygodni, ucząc się salsy lub hiszpańskiego. W mieście znajduje się mnóstwo cennych zabytków, kościołów, konwentów i pałaców.
9 DZIEŃ
Dla chętnych, kilkugodzinna fakultatywna wycieczka na wznoszący się na wysokość 2552 m n.p.m. czynny wulkan Pacaya (uwaga na lawę!). Powrót do Antiguy. Po południu dalszy ciąg zwiedzania kolonialnego miasta.
10 DZIEŃ
Rano przejazd przez stolicę, Gwatemala City, i wjazd do cieszącego się złą sławą Salwadoru. Od miasteczka Ahuachapan zaczyna się słynna Ruta de las Flores (Droga Kwiatowa), czyli licząca 36 km długości trasa, wzdłuż której można zauważyć wiele pięknych, egzotycznych kwiatów. Podążając „kwietną drogą”, udajemy się na nocleg do Juayua.
11 DZIEŃ
Cały dzień przeznaczony na zwiedzanie okolicy, m.in., wizyta nad pobliskim wodospadem. Przy odrobinie szczęścia zwiedzimy fabrykę kawy Majada w San Jose, stąd eksportuje się kawę do Europy i Ameryki Północnej – tutaj, m.in., zaopatruje się „Starbucks”. Na pewno będzie okazja do degustacji jednej z najlepszych kaw na świecie. Nocleg w Juayua.
12 DZIEŃ
Ruszamy do Santa Ana, drugiego co do wielkości miasta w Salwadorze, leżącego pośród plantacji kawy i trzciny cukrowej. Słynie ono głównie z neogotyckiej katedry, teatru oraz kolonialnej architektury.
13 DZIEŃ
Z samego rana udajemy się do El Poy, leżącego przy granicy z Hondurasem. Po drodze będziemy mijać senne salwadorskie wioski. Przekroczymy granicę i udamy się do Copan, dawnego miasta Majów (Lista UNESCO). Przyjazd w godzinach wieczornych, zakwaterowanie, nocleg.
14 DZIEŃ
Po śniadaniu zwiedzimy ruiny starożytnego miasta Copan, jednego z największych i najważniejszych miast Majów, ich dawnego ośrodka kultury i sztuki. Niegdyś znajdowały się tam całe zespoły pałacowe, pięć wielkich dziedzińców oraz boisko do peloty, popularnej wówczas gry w piłkę. Najcenniejszym zabytkiem Copanu są Schody Hieroglifów, na których wyryto 2500 symboli, co stanowi najobszerniejszy zabytek piśmiennictwa Majów. Po południu ruszamy do Rio Dulce w Gwatemali. Przyjazd wieczorem, nocleg.
15 DZIEŃ
Rio Dulce, niegdyś ważny port nad wypływającą z jeziora Izabal rzeką Dulce, uchodzącą do Morza Karaibskiego. Tutaj rozpoczynały się, m.in., szlaki handlowe Hiszpanów, prowadzące z Europy do Antiguy. Później, wraz z miastem Livingstone, Rio Dulce było znaną siedzibą piratów. Krótki rejs łodzią po rzece. Fakultatywnie: wycieczka do pobliskiego gorącego wodospadu Finca Paraiso (koniecznie kąpiel!).
16 DZIEŃ
Przejazd do bajecznego Flores, małego miasteczka-wysepki, leżącej na jeziorze Peten Itza. Spacer po barwnej wyspie, dla chętnych przejażdżka łódkami, odpoczynek. Nocleg.
17 DZIEŃ
Przed świtem ruszymy do zagubionych w dżungli ruin Tikal (VI w. p.n.e. – X w. n.e.), prawdopodobnie dawnej stolicy Majów. Ruiny, wraz z otaczającym je Parkiem Narodowym, wpisane są na listę UNESCO. Olbrzymi kompleks słynie, m.in., z bardzo stromych, wysokich piramid schodkowych, ukrytych w gęstwinie lasu. Spacer między nimi daje wrażenie „odkrywania" ich na nowo. W dżungli, zwłaszcza o świcie, mamy szansę zobaczyć wiele (z 54) gatunków żyjących tu ssaków, gadów i ptaków, w tym tukany i kwezale herbowe. Kwezal to symbol Gwatemali, ptak czczony niegdyś przez Majów. Powrót na nocleg do Flores.
18 DZIEŃ
Wcześnie rano ruszamy do Belize, którego 60% ludności jest czarnoskóra i mówi biegle po angielsku. Przejazd do stolicy, Belize City, skąd przeprawimy się łodzią (32 km) na Caye Caulker, jedną z wielu wysp koralowych Morza Karaibskiego. Rezerwat Raf Koralowych u wybrzeży Belize, jeden z najpiękniejszych na świecie, wpisany jest na listę UNESCO. Wieczorem chętni mogą pobawić się w rytmie punta i reggae, albo spróbować belizeńskiego rumu.
19 DZIEŃ
Do wyboru: leniuchowanie i plażowanie, nurkowanie na rafach, możliwość odbycia całodniowej wycieczki statkiem i snorkelingu (nurkowanie z maską, płetwami i rurką) w towarzystwie żółwi, rekinów, płaszczek, ssaków morskich czy setek cudownie kolorowych ryb, albo wyprawa na połów ryb z miejscowymi rybakami, którzy mogą nam potem przyrządzić wspaniałą potrawę. Wieczorem egzotyczne drinki w jednym z plażowych barów.
20 DZIEŃ
Powrót do Belize City i krótkie zwiedzanie miasta, a następnie wyjazd do Meksyku na piaszczyste wybrzeże w miejscowości Tulum na półwyspie Jukatan. Odpoczynek. Nocleg.
21 DZIEŃ
Rano wyjazd na całodzienną wycieczkę do Chitchen Itza, niegdyś głównego ośrodka religijnego Jukatanu (Lista UNESCO). Najważniejsze, a zarazem najciekawsze budowle: obserwatorium astronomiczne; piramida i świątynia El Castillo, której 18 tarasów odpowiada 18 miesiącom roku Majów, a 365 schodów liczbie dni w ich kalendarzu. Prócz tego warto zobaczyć Świątynię Wojownika i El Caracol, co znaczy „ślimak” – wieżę o wysokości 12 m i średnicy 6,7 m, zbudowaną na dwóch tarasach. Powrót na nocleg do Tulum.
22 DZIEŃ
Odpoczynek na rajskich plażach w Tulum, delektowanie się margaritą, tequilą lub mohito. Dla chętnych, oglądanie ruin jedynej nadmorskiej twierdzy Majów i możliwość kąpieli w morzu w otoczeniu prekolumbijskich zabytków.
23 DZIEŃ
Około południa przejazd do wielkiego kurortu Cancun, centrum masowej turystyki, które ominiemy i udamy się na lotnisko. Przelot Cancun-Mexico City. Nocleg w stolicy.
24 DZIEŃ
Całodzienna wycieczka do Teotihuacan, co w języku nahuatl oznacza: „Miejsce, gdzie ludzie stają się bogami”. Był to ważny ośrodek życia kulturalnego i politycznego Azteków (Lista UNESCO). Zwiedzanie: Piramida Słońca i Księżyca, należące do największych na świecie; Świątynia Quetzalcoatla (Pierzastego Węża); Aleja Umarłych i Cytadela. Odwiedzimy też Bazylikę Matki Boskiej w Gwadelupie, największe i chyba najważniejsze sanktuarium maryjne obu Ameryk, gdzie w 1531 roku Maryja objawiła się Aztekowi, św. Juanowi Diego. Powrót do Mexico City.
25 DZIEŃ
Rano wizyta w fantastycznym Narodowym Muzeum Antropologicznym, która będzie świetną klamrą, spinającą naszą podróż. Wczesnym popołudniem przejazd na lotnisko i wylot do Europy.W zależności od rozkładów lotów powrót 25 dnia
26 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.  
* W powyższym programie mogą nastąpić korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota.
* W nawiasach podano ważniejsze koszty wstępu i opłat za imprezy fakultatywne; są to ceny orientacyjne i mogą ulec zmianie.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

                                                                                                                                                                                    

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2016-10-22 2016-11-15 6490 zł + 1150 USD lista rezerwowa Zamknięte
2017-02-02 2017-02-26 6490 zł + 1150 USD lista rezerwowa Zamknięte
2017-07-05 2017-07-29 6490 zł + 1150 USD lista rezerwowa Zamknięte
2017-10-27 2017-11-20 6490 zł + 1150 USD lista rezerwowa Zamknięte
2018-02-02 2018-02-26 6490 zł + 1250 USD 3 wolne miejsca Złóż zapytanie
2018-07-02 2018-07-26 6490 zł + 1250 USD Złóż zapytanie
2018-10-25 2018-11-18 6490 zł + 1250 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- przelot Warszawa – Mexico City – Warszawa, Cancun – Mexico City wraz z wszelkimi opłatami,
- transport na miejscu, objęty programem (autobusy, taksówki, metro, łódki itp.)
- noclegi (hotele klasy turystycznej, pokoje 2-3 osobowe, w Mexico City możliwy hostel, pokoje do 4 osób),
- opieka polskiego, licencjonowanego pilota,
- ubezpieczenie NNW i KL 30  000 Euro;
 
WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- bilety wstępu, wyżywienie, wycieczki fakultatywne, opłaty graniczne (minimum 700 USD).
 
DODATKOWE INFORMACJE:
- szczepienie nieobowiązkowe, lecz zalecane: żółtaczka A + B, tężec, błonica, polio,
- grupa do 12 osób.
-  paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
- profilaktyka antymalaryczna / ryzyko zarażenia niewielkie /
- szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem supertramp@supertramp.pl lub na
   spotkaniu z pilotem ok. 7 dni przed wyjazdem

Galeria