facebook

SuperTramp

WĘGRY - piwniczki winne i baseny termalne

WĘGRY - piwniczki winne i baseny termalne

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

KLUBOWICZE Plan wyprawy jest autorskim programem BP „Supertramp”. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

Wyjazd autokarowy w czasie „długiego weekendu” (Boże Ciało). Nocne biesiadowanie w winnych piwnicach Egeru, kąpiele w gorących źródłach Miszkolca i zwiedzanie Budapesztu. Wspaniała ostra kuchnia i wyśmienite gatunki egerskich win. Noclegi w domkach kempingowych lub pod namiotami na polu kempingowym tuż przy Dolinie Pięknej Pani (ok. 300 m od winnych piwniczek i ok. 2 km od centrum Egeru).
Jak co roku organizujemy „wyjazd klubowy”, mający na celu integrację Uczestników naszych wypraw. Wyjazd jest dobrą okazją, by stać się Klubowiczem i dzięki temu korzystać ze zniżek podczas innych wypraw. W trakcie wyjazdu zatrzymamy się na Słowacji, by spróbować knedlików i zimnego radegasta, zwiedzimy Eger i Budapeszt, a wieczorami będziemy poznawać uroki węgierskiej Doliny Pięknej Pani, w której setkach piwniczek, przy cygańskiej i węgierskiej muzyce, można skosztować najlepszych egerskich win i potraw wyśmienitej węgierskiej kuchni. Po nocnych biesiadach odpoczniemy w kompleksach gorących źródeł w Egerze i Miszkolcu-Tapolcy, gdzie znajdują się podziemne korytarze z gorącymi źródłami – ewenement na skalę światową.
Dolina Pięknej Pani (Szépasszonyvölgy), to ulubiony cel „turystyki winnej” oraz miejsce rozrywek, związanych degustacją egerskich win. Mnóstwo tu piwniczek winnych, wykutych w riolitowej skale, oraz restauracyjek, zwanych czardami. W północnym odgałęzieniu doliny znajduje się Istenes Pince („Boska Piwnica”) – najstarsza, zabytkowa piwniczka tego winiarskiego regionu, która w okresie panowania Turków pełniła rolę tajnego kościoła. Jeszcze dziś można w niej obejrzeć ołtarz, wyrzeźbiony z jednego kamiennego bloku, oraz płaskorzeźbę, przedstawiającą Jezusa na krzyżu. W licznych okolicznych restauracjach goście mogą zamówić potrawy, doskonale się komponujące z winami z Egeru. Jednym z największych przysmaków jest duszony sznycel z jelenia, w polewie z Byczej Krwi i jagód leśnych, doprawiony ziołami leśnymi i polnymi. Miłośnikom słodyczy z czystym sercem polecamy ulubiony deser turystów, wymyślony przez bohaterskie kobiety z Egeru – okrągłe naleśniki z wanilią i kremem orzechowym, podawane z kieliszkiem muzealnego słodkiego wina, o nazwie Egri Leányka. W Hotelu Korona znajduje się 200-letnia Piwnica Świętego Stefana i Narodowe Muzeum Wina (István Pince és Nemzeti Bormúzeum), gdzie prezentowane są zbiory, przedstawiające w przekroju historię węgierskiego winiarstwa.

PROGRAM:
czwartek
Podstawienie autokaru o godz. 06.45 na parkingu „Georytu” (Rondo Matecznego). Wyjazd z Krakowa o godz. 07.00. Przejazd przez Łysą Polanę do Tatrzańskiej Łomnicy; postój, z knedlikami i zimnym słowackim piwem „w tle”. Przejazd przez Poprad, i dalej, przez Słowacki Raj do Rożniawy. Wieczorem zakwaterowanie na kempingu w Egerze, w Dolinie Pięknej Pani. Odpoczynek, a wieczorem biesiadowanie w winnych piwniczkach. Nocleg.
piątek
Zwiedzanie Egeru, miasta słynnego z bohaterskiej obrony przed Turkami w 1552 r. Zwiedzanie: neoklasycystyczna bazylika z lat 1831-1836, druga co do wielkości na Węgrzech; barokowy kościół minorytów; eklektyczny ratusz miejski; cerkiew, zbudowana przez uchodźców serbskich pod koniec XVIII w.; barokowo-rokokowy budynek Liceum Karola Eszterhazego (obecnie Wyższa Szkoła Pedagogiczna), wraz z obserwatorium astronomicznym; minaret, najdalej na północy położony zabytek turecki, pozostałość po dawnym meczecie; barokowy Kościół Franciszkanów z XVIII w.; Zamek. Odpoczynek na basenach termalnych. Wieczorem biesiada w piwniczkach. Nocleg.
sobota
Około godz. 07.00 wyjazd na całodzienne zwiedzanie Budapesztu. Zwiedzanie stolicy Węgier: Dzielnica Żydowska w Budapeszcie, wpisana na listę UNESCO; ulica Andrassy, najelegantsza ulica stolicy, zbudowana według specyficznej koncepcji architektonicznej. Pod aleją poprowadzono linię kolejki podziemnej, która działa od 1896 roku; jest to pierwsze metro na kontynencie europejskim. Plac Bohaterów; gmach Opery; Góra Zamkowa, na której się wznosi Zamek Królewski, przez 700 lat będący siedzibą węgierskich królów; Parlament, największa i najbardziej dekoracyjna budowla w kraju. Inne zabytki: liczące 2000 lat amfiteatry rzymskie; 400-letnie łaźnie tureckie; budynki secesyjne, charakterystyczne dla architektury węgierskiej końca XIX wieku, oraz eleganckie pałace i kamienice, zbudowane na początku XX wieku w stylu eklektycznym. Powrót do Egeru na kemping, ostatni wieczór w Dolinie Pięknej Pani. Nocleg.
niedziela
Około godz. 07.00 wyjazd do Miszkolca-Tapolcy, odpoczynek i regeneracja sił w kompleksie podziemnych basenów z gorącymi źródłami, biczami wodnymi, itp. Około godz. 13.00 wyjazd do Krakowa przez Słowację. Powrót do Krakowa ok. godz. 20.00-21.00.


* W powyższym programie mogą nastąpić drobne korekty, zależne od czynników zewnętrznych i pozostające w gestii pilota.

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2014-06-19 2014-06-22 560 zł cena klubowa: 460 zł Zamknięte
2015-06-04 2015-06-07 560 zł cena klubowa 460 zł Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:
• transport autokarowy,
• opieka polskiego, licencjonowanego pilota,
• ubezpieczenie NW i KL do 20 000 Euro,
• noclegi: domki kempingowe (pokoje 3-5 osobowe) lub opłacone pole namiotowe (należy zabrać namiot, śpiwór i karimatę/materac) i poinformować przy zapisie o tej tradycyjnej trampingowej formie noclegu. Domki dość spartańskie, pamiętające zamierzchłe czasy,
- podatek VAT.


WE WŁASNYM ZAKRESIE:
Wyżywienie, bilety wstępu, komunikacja miejska w Budapeszcie (koszty wyżywienia jak w Polsce, koszty wstępów to ok. 35 EURO). Najlepszym rozwiązaniem jest zakup forintów w Polsce i zabranie rezerwy waluty w Euro (również do płacenia na Słowacji). Na Węgrzech bez problemu można korzystać z bankomatów. Płacenie kartami płatniczymi raczej odpada należy mieć gotówkę.

UWAGI:
- Cena uzależniona jest od standartu noclegu:
a/ W domkach kempingowych: cena 560 zł (klubowa 460 zł),
b/  Nocleg pod namiotem:         cena 480zł (klubowa 380 zł),
- Wyjazd autokarowy grupa 45-55 osób.

 

Galeria