facebook

SuperTramp

PERU + AMAZONIA

PERU + AMAZONIA

PROGRAM TERMINY INFORMACJE PRAKTYCZNE GALERIA

Program

PERU + AMAZONIA

KLUBOWICZE- zniżka 5 %. Wyprawa do Peru  jest autorskim programem BP Supertramp. Zapisy do miesiąca przed wyjazdem lub do wyczerpania wolnych miejsc.

PERU – „zaginione  cywilizacje” jest wyprawą do najciekawszych miejsc andyjskiej części Ameryki Południowej. Podczas wyjazdu zobaczymy trzy podstawowe krainy geograficzne Andów: przejedziemy od pustynnego i upalnego wybrzeża Oceanu Spokojnego (możliwość kąpieli), przez wysokie andyjskie góry oraz wysokogórski płaskowyż Altiplano (ponad 3500 m n.p.m.), po niziny i dżunglę amazońską (dla odważnych). Zobaczymy również zabytki wielu zaginionych cywilizacji: Inków, ludów Paracas, Nasca. Pierwszym etapem będzie aklimatyzacyjny pobyt w Limie, stolicy Peru, gdzie zwiedzimy zarówno stare kolonialne centrum (zakwaterowanie w pobliżu głównego placu Starówki), jak i najsłynniejsze muzeum prekolumbijskiej sztuki złotniczej. Dwa następne dni spędzimy blisko wybrzeża, gdzie zobaczymy – oprócz wspaniałych, pustynnych krajobrazów rezerwatu Paracas – również tajemniczy znak „Kandelabr” oraz inne rysunki w mieście Nazca (z pokładu małego samolotu), pozostawione przez dawno zaginioną cywilizację, a może przez przybyszów z kosmosu. Poza tym, będzie można skosztować słynnych potraw z owoców morza w którejś z malowniczych restauracji. Poznamy z pierwszej ręki prastarą duchową tradycję indiańską. Następnie przeniesiemy się w góry i po kolei odwiedzimy Arequipę (słynne Białe Miasto), Chivay oraz Puno. Będzie to wspaniała okazja przyjrzenia się z bliska majestatycznym Andom i ich mieszkańcom, jak również królowi gór: kondorowi. skąd udamy się nad jezioro Titicaca Następnie przeprawimy się trzcinowe, pływające wyspy Indian Uro. Po tych wrażeniach trafimy do Cuzco, dawnej stolicy państwa Inków, gdzie zobaczymy najwspanialsze inkaskie zabytki, w tym słynne ruiny Saqsaywaman z jego cyklopowymi murami.  Odwiedzimy także Świętą Dolinę Inków, którą będziemy podziwiać w drodze do najważniejszej atrakcji całej wyprawy – Machu Picchu. Dla zainteresowanych: istnieje możliwość odbycia trzydniowej wyprawy trekkingowej do ruin, a czwartego dnia zwiedzania Machu Picchu. Pożegnanie Ameryki Południowej na wieczornej imprezie w Cuzco. Program jest niezwykle bogaty i różnorodny, w związku z czym wymaga wytrwałości i odporności na trudy podróży. Ameryka Południowa jest bardzo dużym kontynentem, a odległości pomiędzy miastami są nieporównywalnie większe, niż np. w Polsce, jednak bogactwo wrażeń nie pozwoli się ani przez chwilę nudzić, zaś wspomnienia pozostaną na zawsze.

PROGRAM:

1 DZIEŃ
Wylot z Warszawy do Limy, z przesiadką w europejskim porcie lotniczym, transfer do hotelu, odpoczynek. Nocleg w Limie.

2 DZIEŃ
Lima, stolica Peru, leżąca nad Pacyfikiem i zamieszkana przez prawie 10 milionów mieszkańców. Zwiedzanie: główny plac Plaza de Armas z Pałacem Arcybiskupim i katedrą, Kościół Świętego Franciszka (5$), Muzeum Złota (wyroby rzemieślników prekolumbijskich (15$). Nocleg w Limie.

3 DZIEŃ
Wcześnie rano przejazd do Paracas. Wycieczka łodzią na wyspy Ballestas, peruwiańskie Galapagos: kolonie lwów morskich, fok, pingwinów oraz wielu różnych gatunków ptaków (25$). Do 1945 r. wyspy były miejscem poboru naturalnego nawozu (guano). Wycieczka do pustynnego rezerwatu Paracas z niezwykłymi formacjami skalnymi. Możliwość kąpieli w Oceanie Spokojnym (temperatura ok. 19-21°C). Przejazd na nocleg do Nazca.

4 DZIEŃ
Zwiedzanie Nazca: wycieczka w okolice miasta i oglądanie zabytków preinkaskiej cywilizacji ludu Nazca (z pierwszego tysiąclecia n.e.). Oglądanie słynnych petroglifów, stworzonych przez tę kulturę, a odkrytych dopiero w 1926 r., oraz preinkaskiego cmentarzyska Chauchilla, na którym znajdują się zmumifikowane szczątki ludzkie z czasów kultury Nazca (35$). Wizyta w tradycyjnych warsztatach ceramicznych i złotniczych. Fakultatywnie: przelot nad pustynią (ok. 100$). Nocna podróż autobusem do Arequipy.

5 DZIEŃ
Rano przyjazd do Arequipy, drugiego co do wielkości miasta Peru, położonego w śródgórskiej kotlinie, otoczonej stożkami wulkanicznymi o wysokości ponad 6000 m. Zwiedzanie: klasztor św. Katarzyny (15$), Plaza de Armas, Katedra oraz inne interesujące miejsca, np. muzeum mumii Juanita (10$), punkt widokowy Arequipy, ciekawe podwórza kolonialne. Nocleg w Arequipie.

6 DZIEŃ
Fakultatywnie: wyjazd przez przełęcze, wznoszące się na wysokość 5000 m n.p.m., do kanionu Colca (ok. 80$), drugiego co do głębokości na świecie, który jako pierwsi spenetrowali w 1980 r. Polacy. Nocleg w Chivay nad brzegiem Rio Colca, w pobliżu kanionu; kąpiele w gorących źródłach (5$).

7 DZIEŃ
Wcześnie rano wyjazd do głębiej położonej części kanionu na obserwację i podziwianie kondorów, władców gór. Ptaki przelatują dosłownie nad głowami uczestników wyprawy. Powrót do Arequipy i wieczorny przejazd do miasta Puno nad jeziorem Titicaca, które stanowi granicę między ludami Keczua i Ajmara. Nocleg w Puno.

8 DZIEŃ
Wyprawa łodzią (ok. 2h) na półwysep Capachica, Po drodze zatrzymamy się na pływających, trzcinowych wyspach Indian Uro (15$). Uros są mniejszością narodową, najstarszym ludem, jaki dotarł do Ameryki Południowej. W ciągu wieków musieli się cofać pod naporem innych przybyszów i utworzyli pływające wyspy z trzciny totora. Na wyspach są domy i szkoły dla dzieci Uros. Możliwość zakupu rękodzieła mieszkańców wysp. Na półwyspie Cacpachica odwiedzimy Indian w wiosce LLachon i wybierzemy się na spacer po okolicy. Powrót na nocleg do Puno.

9 DZIEŃ
Kolejna wycieczka łodzią po jeziorze. Naszym celem będzie wyspa Amantani (ok. 30 min.). Dla chętnych treking na wzgórze Pachamama (ponad 4 tyś. m n.p.m.) z którego rozciąga się piękny widok. Powrót do Punoi nocny przejazd do Cuzco.

10 DZIEŃ
Cuzco (3326 m n.p.m.), dawna stolica imperium Inków, przebudowana później w stylu kolonialnym, z  zachowanymi fragmenty inkaskich murów. Obecnie turystyczna stolica Peru. Zwiedzanie Katedry ($9), muzeum oraz klasztoru La Merced (5$), Świątyni Słońca Qoricancha (5$) oraz największego w Cusco targu indiańskiego San Pedro. Odwiedzimy górującą nad miastem twierdzę Saqsayhuaman, inkaskie centrum militarno - religijnego, wraz z jej monumentalnymi murami oraz inne ruiny pozostałe po obecności Inki oraz jego kapłanów, takich jak Qenqo, Puca Pucara i Tambomachay. Nocleg w Cuzco.

11 DZIEŃ
Całodniowy wyjazd do Świętej Doliny Inków wraz z jej barwnymi miasteczkami takimi jak Pisac, Ollantaytambo oraz Chinchero. Pisac to rozległe miasto inkaskie wraz z ogromnymi tarasami uprawnymi, u którego stóp powstało kolonialne miasteczko z barwnym targiem z wyrobami rękodzielniczymi. Klimatyczne Ollantaytambo, miasto wzniesione przez Inków, na którego zachowanych murach powstały zabudowania kolonialne. Nad miastem górują imponujące ruiny kompleksu militarno - religijnego. Chinchero, wybudowane na murach inkaskich, zachwyca głównym placem, na którym Indianki w tradycyjnych strojach sprzedają swoje wyroby tekstylne, oraz niepozornym z zewnątrz, ale czarującym niezwykłą ornamentyką w środku, XVII-wiecznym kościołem (1607 r.), który kryje w sobie mury świątyni Inków (bilety wstępu ok. 20$).

12, 13, 14 DZIEŃ
Dla chętnych, wyjazd wczesnym rankiem do Doliny Urubamby na czterodniowy trekking (ok. 300$), którego szlak wiedzie wśród upraw kawy i koki, uwieńczony wejściem czwartego dnia o wschodzie słońca do ruin Machu Picchu (*opis trekingu pod programem).

* Dla niebiorących udziału w trekingu, bardzo spokojne zwiedzanie Cuzco, możliwa całodniowa, fakultatywna wyprawa do Gór Tęczowych. Trzeciego dnia wyjazd pociągiem do Machu Picchu (285$) i dołączenie do grupy trekingowej.

15 DZIEŃ
O świcie wspinaczka lub wjazd busem (12$) pod bramę wejściową do Machu Picchu. Wisienka na torcie całego wyjazdu. Zwiedzanie Machu Picchu, zaginionego miasta Inków, niezdobytego nigdy przez Hiszpanów. Zostało ono odkryte dopiero na początku ubiegłego stulecia przez słynnego brytyjskiego podróżnika Hirama Binghama. Popołudniu powrót pociągiem na nocleg do Cuzco.

16 DZIEŃ
Czas wolny na odpoczynek, indywidualną eksplorację urokliwej kolonialnej starówki Cuzco, zakupy lokalnych rękodzieł. Pożegnanie z Andami w jednym z barów Cuzco. Nocleg w Cuzco.

17 DZIEŃ
Poranny przelot Cuzco – Lima. Pozostawienie bagaży na lotnisku (10$). Czas wolny. Fakultatywnie: zwiedzanie bardziej eleganckiej części miasta i/lub przejazd na ostatnie zakupy na targ indiański w La Marin. Przelot Lima – Warszawa.

*Osoby uczestniczące w fakultecie do dżungli amazońskiej, nocleg w Limie.

18 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

 

FAKULTET –  PERUWIAŃSKA AMAZONIA (500 USD):

18 DZIEŃ (1)
Przelot z Limy do Iquitos. Prosto z lotniska ruszamy Nauta, tropikalnego miasteczka położonego nad brzegiem rzeki Marañón. Po drodze zatrzymamy się w rezerwacie Alpahuayo Mishana – jednym z najbardziej różnorodnych biologicznie obszarów Amazonii. Wsiadamy się na łodzie i w ciągu najbliższych kilku godzin będziemy podziwiać przyrodę rezerwatu Pacaya Samaria. Niesamowita roślinność dżungli zmieniać się będzie z każdą chwilą, zobaczymy łączenie rzek płynącej z Andów i oraz tych z dżungli, co da niesamowity efekt łączenia dwóch kolorów rzek. Wypatrywać będziemy gatunki zwierząt żyjących typowo w tym regionie Amazonii – słodkowodne delfiny, kolibry, barwne papugi i wiele innych. Popołudniu odwiedzimy amazońską społeczność „puerto miquel”, poznamy ich codzienne życie. Zakwaterowanie w lodge nad brzegiem rzeki Ucayali (pokoje czteroosobowych). Kolacja oparta na lokalnych produktach.

19 DZIEŃ (2)
Przed śniadaniem ruszymy na poszukiwanie hoacyna („shansho“), legendarnego ptaka Amazonii, później odwiedzimy Centro Artenesal, czyli punkt z lokalną biżuterią. Po śniadaniu, z lokalnymi przewodnikami przejdziemy okolicznymi szlakami etnobotanicznymi i poznamy nieskończone zasoby Amazonii, wykorzystywane od pokoleń przez lokalną ludność m.in. w medycynie tradycyjnej. Poznamy jej zastosowanie i proces przygotowania różnych specyfików. Po obiedzie odwiedzimy zalany las i zobaczymy największe drzewo Amazonii, potocznie nazywanym drzewem kanapkowym. Doświadczać będziemy wszechobecnej różnorodności fauny i flory – przyroda nie przestanie nas zaskakiwać. Po kolacji wyruszymy na nocny spacer, tym razem wypatrywać będziemy też najmniejszych mieszkańców lasu deszczowego: płazy, gady i owady. Nocleg.

20 DZIEN (3)
Po śniadaniu powrotny rejs (najpewniej łodziami peque peque) do Nauta (po drodze lunch) i dalej busikiem do Iquitos. Iquitos to największego na świecie miasta, do którego nie można dotrzeć drogami lądowymi, dostępne jest jedynie drogą wodną lub powietrzną. Zakwaterowanie w hotelu i zwiedzanie miasta. Centrum Iquitos stanowi świadectwo bogatej przeszłości związanej z przemysłem kauczukowym, który rozwijał się tutaj pod koniec XIX w. Spacerując po mieście można podziwiać wpływy francuskie i portugalskie wpływy. Najbardziej znanym budynkiem jest zaprojektowany przez Gustava Eiffla - Casa de Fierro (Dom z Żelaza). Nocleg w Iquitos.

21 DZIEN (4)
Dalsze, poranne zwiedzanie miasta, wizyta na lokalnym targu, gdzie możemy spróbować m.in. „suri, czyli smakowite grillowane robaki. Przedpołudniem przelot z Iquitos do Limy i przesiadka dalej na lot do Europy.

 

22 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

* W powyższym programie trekkingu mogą nastąpić korekty – w zależności, np.: od zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii lokalnego biura podróży.

* * *  POZWÓL SIĘ PORWAĆ WICHROM PRZYGODY * * *

 

Terminy

Od Do Cena Uwagi Status
2022-11-15 2022-12-06 9500 PLN + 850 USD Złóż zapytanie

Informacje praktyczne

ZAPEWNIAMY W CENIE WYPRAWY:
- przelot Warszawa - Lima - Warszawa, Cuzco – Lima;
- opiekę polskiego, licencjonowanego pilota;
- transport: samoloty, autobusy, taxi z i na lotniska itp.,
- noclegi: hotele klasy turystycznej (pokoje 2-3 osobowe);
- ubezpieczenie NNW do 15000 PLN i KL 30000 EUR, bagaż 1000 PLN, składka Turystyczny Fundusz Gwarancyjny  (TFG), składka Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), podatek VAT.

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wyżywienie (10-20 USD dziennie, podczas fakultetów najczęściej wliczone w cenie), bilety wstępu, wycieczki    fakultatywne (orientacyjne ceny podane w nawiasach);
- koszty ewentualnych testów na COVID.

DODATKOWE INFORMACJE:
- grupa do 12 osób;
- wymagany tzw. paszport covidowy lub test PCR. Na miejscu do wielu atrakcji niezbędny jest paszport covidowy.
- szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, tężec + błonica, dur brzuszny, dla osób  wybierających się do dżungli amazońskiej zalecana szczepienie na żółtą gorączkę oraz profilaktyka antymalaryczna;
- paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy;
- szczegółowe  informacje dotyczące wyjazdu omawiane są w biurze, e-mailem: supertramp@supertramp.pl.

 

 

 

Galeria